Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki kılcal damar tedavisi nasıl yapılır?

Günümüzde kılcal damar tedavisi lazer ve ışık tedavileriyle etkili ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 4D Lazer, KTP Lazer ve IPL uygulaması sık kullanılan yöntemler arasındadır. Uygulama sırasında kılcal damar boyunca lazer ışını uygulanır.

Lazerle kılcal damar tedavisi, ince kılcal damar çatlamasında kullanılır. Lazer ışınlarının hedefi kanda bulunan. Kılcal damarlara lazer ışınları gönderilir. Aşırı ısınmayla zarara uğrayan damarlar zaman içinde yavaş yavaş kaybolur. Kalın damarlarda ince damarlara göre daha kısa sürede iyileşme gözlenir. Kalın damarlar, daha çok kan ve oksihemoglabin taşıdığı için damarın genişliği bu noktada önemlidir.


Lazerle yüzde kılcal damar tedavisi kaç seans sürer?

Yüzde kılcal damar tedavileri kişinin cilt tipine bağlı olarak 3-4 seans gerektirir. 3-4 haftada bir seansların tekrarlanması çoğunlukla uygun olur. 1-2 seanstan sonra tedavinin etkisi gözlenmeye başlar, 3 seanstan sonra tam etkisi ortaya çıkmaya başlar. Kılcal damarın kalınlığı, yerleşimi ve oluşum nedeni seans süresini etkileyen etmenlerdendir. Özellikle burun üstündeki ince kılcal damarların iyileşmesi daha uzun seanslar gerektirebilir.
Şiddetli yüz kızarıklığı ve kılcal damarı olan hastalarda tedavi sonrası 3-6 ayda bir hastanın seansları tekrarlanırsa, daha etkili sonuçlar alınır ve hastalığın tekrarlanması engellenebilir.


Yüzde kılcal damar tedavisi kimlere uygulanmaz?

Lazerle yüzde kılcal damar tedavisi gebelere, kanama bozukluğuna sahip kişilere, epilepsi hastalarına, kalp pili taşıyan kişilere uygulanmaz. Bunun haricinde her yaş grubuna ve ten rengine lazerle kılcal damar tedavisi uygulanabilir.


Uygulama yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Kılcal damar tedavisi yaptıranlar işlem sonrası güneş koruyucu kullanmalıdır. Güneşin dik olduğu öğlen saatlerinde güneş altında kalmamaya özen göstermeli ve şapka kullanmalıdır.
Yüzde kılcal damar tedavisinin yan etkileri nelerdir?
Uygulama yapılan bölgelerde hafif kabarma, kızarıklık ve bazen küçük kabuklanmalar da görülebilir. Ancak birkaç gün içinde bu şikayetler geçer.


Yüzde kılcal damar tedavisinde acı hissedilir mi?

Tedavi esnasında ısıdan kaynaklı hafif bir ağrı hissiyatı olabilir fakat geçicidir. Cihazlarda bulunan soğutma sistemleri ile ağrı hissi azaltılır
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


İçerik Güncelleme Tarihi : 17.04.2023