Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer Nedir? Nasıl Etki Eder?

Fraksiyonel lazer, dolgu ya da enjeksiyon yöntemlerini kullanmak istemeyenlerin bilhassa çok memnun kalacağı sonuçlar elde etmemizi sağlayan cilt gençleştirme yöntemlerinden biri. Karbondioksit olmak üzere iki farklı fraksiyonel lazer cihazı kullanılmaktadır. Karbondioksit lazer, Er-Yag fraksiyonel lazere oranla iyileşme sürecinin daha hafif olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir ve çok etkili sonuçlar sonuçlar elde etmemizi sağlayan, ciltte oldukça güçlü değişimler yaratan bir uygulamadır.


Karbondioksit Lazer

Cildi soyarak yenileyen fraksiyonel lazer, sütunlar şeklinde çalışan güçlü lazer dalgaları belli aralıklarla, cildin hasarlı olan bölgeleri üzerinde tek atışta etki eder. Hem üst deri hem alt deri katmanlarında sınırlı hasar yaratılmasına cilt, kolajen üretimi ile cevap verir ve böylece kendi kendini yenileme ve iyileştirme sürecine girer. Karbondioksit lazer hasarlı bölgelere etki etmesi, cildin sağlıklı noktaları ile hasarlı noktalarını ayırır ve birbirleri arasında bir iyileşme ilişkisi kurar. Sağlam bölgedeki hücreler onarmak için hasarlı bolgede çoğalır. Bu süreçte hem yüzeyde hem derinde cilt soyulur ve yeni bir ortaya çıkar.


Fraksiyonel Lazer ile Akne ve Sivilce İzleri 

CO2 fraksiyonel lazerin en iyi sonuçlar verdiği tedavilerin başında ergenlik sivilcelerinden kalma çukurlu görüntü gelmektedir. Akne deformasyonu sebebiyle oluşmuş kabartılar ve çukurlar cildin daha yaşlı görünmesine neden olur. Erkeklerde bu izler sakal üstü yanakta kalmışsa, sakalla da kapatılamadığı için kişiyi huzursuz edebilir. Kadınlar için bu çukurlu, çıkıntılı durum hem can sıkıcıdır hem de makyaj yapmayı zorlaştırır.
Karbondioksit fraksiyonel lazer sayesinde, cildin bu çukurlu-çıkıntılı bölgelerinde dermis ve epidermis, yaratılan kısmı hasar ile hem içten hem de cildin dışından, soyularak kendini yeniler. Altın iğne ile kombine edilerek çok daha memnun kalacağımız sonuçlar elde etmek, daha kısa sürede, eski ve derin sivilce izlerine veda etmek mümkün olabilir. Sivilce izlerinden arınan ve yenilenen cildin ton farkları da ortadan kalkmış olacağı için komplike bir cilt bakımı gerçekleşmiş olur.
Kimi durumlarda 1 seans dahi yeterli olabilir. Genellikle 1-3 seans arası bir planlama yapılır. Çok derin akne skarlarında seans sayısı 5’e kadar planlanabilir. Uygulamadan sonra cildi güneşten korumak gerektiği için karbondioksit fraksiyonel lazer yazın yapılması uygun olmayan bir tedavidir.


Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme

Yeni doku oluşmasını tetikleyerek cildi gençleştiren karbondioksit lazer uygulaması öncesinde anestezik krem kullanıldığı için herhangi bir acı hissedilmez. Bu yanıyla, ameliyatsız ve acısız cilt gençleştirme yöntemleri arasında en iyi sonucu almamızı sağlayan uygulamaların başında gelir.

Cilt gençleştirmede karbondioksit fraksiyonel lazerin kazanımlarını şöyle sıralayabiliriz;
• Ameliyatsız ve acısız bir uygulamadır.
• Mimik kaybı yaşanmaz.
• Cildi kendi doğallığını koruyarak gençleşir.
• Uzun süre kalıcı bir tedavidir.
• Her yaştan kadın ve erkek için uygundur.

Cilt gençleştirme için seans sayısı ihtiyaca göre planlanabilir. ilk uygulamadan itibaren, kabuk atma tamamlandıktan sonra gözle görülür bir yenilenme, gençleşme gözlemlenecektir. 3 ile 6 seansa kadar planma yapılabilir. Seanslar arasında 4-6 hafta ara verilmesi, deri altındaki yenilenmeyi takip edebilmek ve kademeli hasarlanma yaratabilmek için gereklidir. Cildin ihtiyaçları doğrultusunda diğer bakım ve uygulamalarla rahatlıkla kombine edilebilir. İşlem sonrasında soyulma sebebiyle sosyal yaşama birkaç gün ara vermek durumunda kalınabilir.


Fraksiyonel Lazer ile Leke

Güneş lekeleri, ton farkları, yaş almaya bağlı olarak oluşan karamel renkli benekler, gebelikte oluşan ve tüm yüzü çevreleyen gebelik maskesi gibi tedavisi zor cilt problemleri, karbondioksit lazer sayesinde artık kolaylıkla tedavi edilebiliyor.
Karbondioksit fraksiyonel lazer dalgalarının, cildin alt katmanlarındaki lekeli dokuya uyguladığı yüksek ısı, derin dokuda kendi kendini yenilemeyi tetikler ve bu sayede deri altındaki lekeli doku dağılır.
Lekelenme derin değilse, tek seansta tamamen lekesiz bir cilt elde edebiliriz. Gerekli olduğu takdirde 3- 6 seansa kadar uygulama yapmak mümkün.


Fraksiyonel Lazer ile Çatlak

Karın, kalça ve bacaklarda çatlak sorunu birçok kadını rahatsız eden bir durumdur. Gebelikte büyüyen karın bölgesi, yeteri kadar nemlendirilemediğinde çatlak oluşumu kaçınılmaz olur ve doğum sonrası çatlakları belli oranda iyileşse de tamamen eski haline nadiren döner. Kilo alıp vermekten kaynaklanan çatlaklar, özellikle bacaklarda ve kalçalarda sık rastlanan cilt problemleri arasındadır.
Atrofik Skar dediğimiz, yüzeyde çökük izler şeklindeki çatlaklar ilk oluştuklarında kırmızımsı bir renkleri varken zamanla rengi açılır ve grimsi bir ton alır. Karbondioksit lazer bağ dokuyu sıkıştırarak cildin gevşemeyle kaybettiği elastikiyeti geri kazanmasını sağladığından, çatlak alan dolar ve cilt kendini yeniler. İncelmiş, gevşemiş, kendini bırakmış olan doku, yeniden örülür ve sıkılaşır.
Çatlak tedavisi için seans sayısı vakanın şiddetine göre değişiklik arz etse de genellikle en az 3 en çok 6 seans şeklinde bir planlanır. Karbondioksit lazer uygulamasının ardından güneşlenmekten kesinlikle uzak durmanız gerekir bu sebeple özellikle çatlak tedavisi yaptırmak için kış mevsimi uygundur.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İçerik Güncelleme Tarihi : 17.04.2023

Yorumlar (0)

Yorum Yazın